کلبه رایانه
درباره رایانه چه می دانید؟ هیچی! پس بیا اینجا
درباره وبلاگ


به نام او به یاد او و برای او
سلام به همه دوستانی که با مراجعه به این وبلاگ ما را مسرور کردند.
امید است اطلاعات این وبلاگ بار علمی شما کاربران گرامی را بالا ببرد.
سوالات و آموزش های در خواستی خود را در آخرین پست ارسال شده قرار دهید
تا در اولین فرصت جواب آنها را در وبلاگ قرار دهم .
نظرات شما باعث بهبود وبلاگ ماست. ممنون

مدیر وبلاگ : علی گوهری
نویسندگان
نظرسنجی
دوست عزیز، به نظر شما کدام مطالب را در وبلاگ قرار دهیم؟
سه شنبه 10 خرداد 1390 :: نویسنده : علی گوهری

پس از قرار دادن تمام سخت افزار شبكه سر جای خودش و متصل كردن كامپیوترها، بوسیله ویندوز XP براحتی می توانید یك شبكه كوچك ترتیب دهید. راهنمای نصب همراه سخت افزاری كه برای ایجاد شبكه به كار می برید متصل كردن كامپیوترها به شما كمك می كند. تنها چیزی كه برای برقراری ارتباط میان دستگاه های متصل شده نیاز دارید، ویندوز XP است. این كار عملی نحوه ایجاد شبكه را به طور خلاصه نشان می دهد.

 سخت افزار شبكه كردن را بخرید  

                 ایجاد یك شبكه كوچك

بخش عمده شبكه هایی كه امروزه نصب می شود (و معمولاً این روزها تنها نوع كارت، هاب و سخت افزار دیگر موجود در بازار) از یك نوع كابل با نام جفتی به هم تابیده (twisted pair) استفاده می كنند. كابل جفتی به هم تابیده یكی از كابل تلفن ضخیم تر است و فیشهای دو سر آن كمی از فیش تلفن معمولی بزرگتر است. كابل ها و سخت افزارها بر اساس استاندارهای صنعت رده بندی می شوند. در زمان انتشار كتاب، بالاترین استاندارد موجود، Category 5e بود هرچند روی استانداردهای Category 6 كار می شد. مطمئن شوید كه تمام سخت افزار و كابل هایی كه استفاده می كنید حداقل در رده Category 5e قرار دارند.

 

 كارتهای وفق دهنده شبكه را نصب كنید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

باید روی تمام كامپیوترهایی كه در شبكه قرار می گیرند، یك كارت شبكه نصب شود. كارت شبكه اطلاعات را از كامپیوتر شما به كابل شبكه ای كه به كارت آن متصل است منتقل می كند و بالعكس. طبق دستورالعمل های همراه كارت شبكه، آن را روی كامپیوترتان نصب كنید. حتی الامكان سعی كنید كارت همه كامپیوترهای شبكه را از یك مارك و یك مدل انتخاب كنید، به این ترتیب، رفع اشكال و تعویض كارتها درآیند بسیار آسانتر می شود.

 

یك هاب یا سوییچ نصب كنید  

                      ایجاد یك شبكه كوچك

اگر می خواهید فقط دو كامپیوتر را شبكه كنید، آنها را با استفاده از كابل Crossover مستقیماً به هم وصل كنید (كابلی كه بعضی از سیمهای آن با هم عوض شده اند). هر سر كابل را به یك كامپیوتر وصل كنید، همین. اگر بیش از دو كامپیوتر دارید، هر كامپیوتر باید بوسیله یك كابل معمولی (نه كابل Crossover) به یك هاب مركزی یا سوییچ وصل شود. سوییچها نسبت به هابها مزایایی دارند (از جمله سرعت و سهولت تنظیم) و فقط در حدود 20– 15 درصد گرانتر هستند. در صورت امكان از سوییچ استفاده كنید.

 

 یك روتر نصب كنید  

                        ایجاد یك شبكه كوچك

اگر از طریق یك باند پهن به اینترنت وصل می شوید نظیر مودم كابلی با خط DSL روترهایی موجود است كه می توانند مستقیماً به كابل یا مودم DSL شما وصل شوند و سپس اتصال اینترنت شما را بطور خودكار با بقیه شبكه به اشتراك بگذارند. بسیاری از این روترها یك سوییچ توكار دارند كه بدون نیاز به یك هاب یا سوییچ مجزا به سادگی می توانید كامپیوترهای خود را مستقیماً به آن وصل كنید. بعضی از روترها حتی حاوی فایروالهای توكار هستند كه از كامپیوترتان در برابر اینترنت محافظت می كنند. اگر نمی خواهید از یك روتر استفاده كنید، با استفاده از ویندوز XP می توانید یك اتصال اینترنت را با كامپیوترهای دیگر شبكه به اشتراك بگذارید.

 

 تجهیزات دیگر شبكه را نصب كنید  

                    ایجاد یك شبكه كوچك

تجهیزاتی نظیر چاپگر و ماشین فاكس را می توان درست مثل كامپیوتری كه كارت شبكه دارد مستقیماً به كابل شبكه وصل كرد. پس از آن می توان این تجهیزات را با تمام كامپیوترهای شبكه به اشتراك گذاشت. در یك شبكه كوچك شما احتمالاً از این تجهیزات استفاده خواهید كرد. البته شاید هم بخواهید چاپگر (یا دستگاه دیگری) كه به یكی از كامپیوترهای شما متصل است را با بقیه شبكه به اشتراك بگذارید. فعلاً فقط مطمئن شوید كه آن دستگاه در محل مناسب به كامپیوتر متصل شده است. بعداً آن را تنظیم می كنید.

 

 كابلها را وصل كنید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

وقتی محل قرار دادن كامپیوترها (و دیگر سخت افزار شبكه) را انتخاب كردید، نوبت به وصل كردن كابلها می رسد. برای این كار باید یك سر كابل را به یك كامپیوتر و سر دیگر آن را به یكی از فیشهای روی سوییچ یا هاب خود وصل كنید. وقتی كابلها را وصل كنید، بخش فیزیكی ایجاد شبكه به پایان می رسد. از این به بعد را باید در ویندوز انجام دهید.

 

 ویندوز XP را نصب كنید  

شما باید ویندوز XP را روی هر یك از كامپیوتر های شبكه نصب كنید. این موضوع كه از كدام ویرایش ویندوز XP استفاده می كنید، ویرایش خانگی یا پروفشنال، اهمیتی ندارد. شما حتی

می توانید از یك ویرایش روی چند كامپیوتر و از ویرایش دیگر روی كامپیوترهای دیگر استفاده كنید. در واقع حتی می توانید روی بعضی از كامپیوترها از نسخه های قبلی ویندوز استفاده كنید (اگر چه شاید مجبور شوید نسبت به ویندوز XP كار بیشتری را برای تنظیم شبكه انجام دهید). تما ویرایشها و نسخه های ویندوز بر روی شبكه با یكدیگر ارتباط برقرار خواهند كرد. برای مطالعه جزییات نصب ویندوز XP به ضمیمه كتاب مراجعه كنید.

 كامپیوترها را نامگذاری كنید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

 در خلال نصب ویندوز XP از شما خواسته می شود نامی را روی كامپیوترتان بگذارید. برنامه نصب نامی را به شما پیشنهاد می كند، اما معمولاً این نام پیچیده و پر از عدد است. نام كامپیوتر، آن را از كامپیوترهای دیگر شبكه متمایز می كند. به همین دلیل بهتر است از نام های ساده استفاده بكنید تا راحت بتوانید هر كامپیوتر را شناسایی كنید. برای مثال می توانید نام افرادی كه از كامپیوترها استفاده می كنند (مثلاً Hasan, Reza, Mariam) را روی كامپیوترها بگذارید یا نام اتاقی كه كامپیوترها در آن قرار دارند (مثلاً Den, Kitchen , Bedroom) را روی آنها بگذارید.

  

 عضو گروه كاری یكسانی شوید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

 در خلال نصب ویندوز XP از شما خواسته می شود كامپیوتر را عضو یك حوزه یا گروه كاری كنید. برای یك شبكه كوچك باید گزینه Workgroup را انتخاب كنید و نام گروه كاری را تایپ كنید. در واقع تا وقتی كه تمام كامپیوترهای شبكه از نام گروه كاری یكسانی استفاده می كنند مهم نیست از چه نامی استفاده می كنید. شما می توانید از نام خانوادگی خودتان یا هر نام دیگری كه دوست دارید استفاده كنید. درباره این مرحله (و ادامه نصب ویندوز XP) می توانید مطالب بیشتری را در ضمیمه كتاب بخوانید.

 

 كارتهای وفق دهنده شبكه را تنظیم كنید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

 پس از نصب ویندوز روی همه كامپیوترها، كامپیوترها را روشن كنید. به احتمال زیاد ویندوز XP نوع كارت وفق دهنده شبكه ای كه استفاده می كنید را تشخیص داده و آن را در خلال نصب برای شما تنظیم كرده است. اگر ویندوز نتوانسته باشد كارت شبكه را تشخیص دهد، بار اولی كه ویندوز پس از نصب بالا بیاید از شما می خواهد كه دیسك همراه كارت وفق دهنده شبكه خود را درون درایو قرار دهید. پس از آن ویندوز تنظیم كارت شما را انجام می دهد (شاید از شما بخواهد كه كامپیوتر را مجدداً راه اندازی كنید).

 

 مطمئن شوید كه شبكه كار می كند  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

 وقتی تمام كامپیوترها روشن شدند و ویندوز بالا آمد، دوست دارید بدانید كه آیا شبكه واقعاً كار می كند. بر روی آیكن My Network Places در رومیزی خود جفت كلیك كنید و سپس روی لینك View Workgroup Computers در سمت چپ پنجره كلیك كنید. پنجره حاصل كامپیوترهای شبكه را نشان می دهد. اگر كامپیوتری نشان داده نشد، كامپیوتر دیگری از شبكه را امتحان كنید. اگر هیچ یك از كامپیوترها، كامپیوترهای دیگر را نشان نمی دهد، احتمالاً سوییچ یا هابتان اشكال دارد. اگر بعضی كامپیوتر ها نشان داده می شود و بعضی خیر، احتمالاً آن كامپیوترها اشكالی دارند. نصبتان را دوباره چك كنید.

 

فولدر ها و فایلها را به اشتراك بگذارید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

 وقتی فهمیدید شبكه كار می كند، وقت آن است كه چند مورد را تنظیم كنید. مورد اول این است كه به سراغ هر كامپیوتر بروید و فولدرها و فایلهایی كه می خواهید كامپیوترهای دیگر به آنها دسترسی داشته باشند را به اشتراك بگذارید. نحوه انجام این كار را در كار عملی 8 فرا می گیرید.


چاپگرها را به اشتراك بگذارید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

چاپگرهایی كه می خواهید كامپیوترهای دیگر از آنها استفاده كنند را به اشتراك بگذارید. روش انجام این كار در بخش 3 توضیح داده شده است.

 

 یك اتصال اینترنتی را به اشتراك بگذارید  

                       ایجاد یك شبكه كوچك

 اگر یكی از كامپیوترهایتان به اینترنت وصل است (از طریق شماره گیری با مودم یا با استفاده از باند پهن نظیر كابل یا DSL)، می توانید این اتصال را با تمام كامپیوترهای شبكه به اشتراك بگذارید. به اشتراك گذاشتن یك اتصال اینترنتی در كار عملی 3 توضیح داده شده است.

نوع مطلب : مقالات آموزشی رایانه، شبکه، 
برچسب ها : ایجاد یك شبكه كوچك، سخت افزار شبكه، روتر،
لینک های مرتبط :


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic