تبلیغات
کلبه رایانه - وام 5 میلیونی نیامده رفت!
 
کلبه رایانه
درباره رایانه چه می دانید؟ هیچی! پس بیا اینجا
درباره وبلاگ


به نام او به یاد او و برای او
سلام به همه دوستانی که با مراجعه به این وبلاگ ما را مسرور کردند.
امید است اطلاعات این وبلاگ بار علمی شما کاربران گرامی را بالا ببرد.
سوالات و آموزش های در خواستی خود را در آخرین پست ارسال شده قرار دهید
تا در اولین فرصت جواب آنها را در وبلاگ قرار دهم .
نظرات شما باعث بهبود وبلاگ ماست. ممنون

مدیر وبلاگ : علی گوهری
نویسندگان
نظرسنجی
دوست عزیز، به نظر شما کدام مطالب را در وبلاگ قرار دهیم؟
شنبه 14 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : علی گوهری
وام ازدواج 5 میلیونی که مدتها بود خبر از آمدنش به گوش می رسید، به تاریخ پیوسته است.

در شرایطی که تورم کمرشکن، هزینه های ازدواج در سال جاری را به نسبت ماه های مشابه سال گذشته چند برابر کرده ، معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی، اظهار داشته است که مصوبه افزایش سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به 5 میلیون تومان محقق نشده و به این ترتیب وام ازدواج 5 میلیونی که مدتها بود خبر از آمدنش به گوش می رسید، به تاریخ پیوسته است.

ازدواج

طرح دوفوریتی افزایش وام ازدواج به گل نشست

20 فروردین سال جاری بود که رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها برای تامین اعتبار وام ازدواج کافی نیست، گفت: بر این اساس مجلس طرحی دو فوریتی را برای افزایش اعتبارات وام ازدواج در دست تهیه دارد و برای رفع مشکلات وام ازدواج جوانان، تاکنون مذاکراتی با مدیرکل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌های کشور انجام شده است. وی ادامه داد: به نظر می‌رسد بانک‌ها اعتبارات بیشتری را برای پرداخت وام‌ ازدواج به جوانان احتیاج دارند، بر این اساس در مجلس طرح دو فوریتی در دست تدوین است تا در بودجه سال آینده، اعتبار بیشتری برای مرتفع شدن این مشکل به منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها پیوست شود.

وام 5 میلیونی نیامده رفت

اما هنوز چند روز از اظهارت رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نگذشته بود که شهرزاد دانشمندی معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی ضمن اعلام این خبر که ارائه وام 5 میلیونی ازدواج محقق نمی شود تاکید کرد: بر اساس مصوبه بعدی شورای پول و اعتبار به لحاظ کثرت افراد در صف سامانه ازدواج و کمبود منابع قرض الحسنه بانکها، مقرر شد که بانکها صرفا در صورت داشتن منابع لازم در این زمینه نسبت به افزایش سقف فردی وام ازدواج اقدام کنند، به عبارتی افزایش سقف فردی وام قرض الحسنه ازدواج به 5 میلیون تومان عملا تحقق نیافت.

اگر وام 5 میلونی هم بدهند، با 5 میلیون می توان ازدواج کرد؟

در حالی وام 5 میلیونی ازدواج از چرخه کار بانکها کنار رفته است که بر فرض مثال اگر همان 5 میلیون را هم به عنوان وام به زوج های جوان پرداخت شود، مگر با 5 میلیون تومان چقدر از هزینه های ازدواج را می توان تامین کرد. در دوره و زمانه ای که قیمت یک یخچال بیش از 10 میلیون تومان است، واقعا جای تاسف دارد که نهادهای مسئول حتی از پرداختن 5 میلیون تومان به عنوان وام ازدواج، اجتناب می ورزند.

هزینه تشکیل ساده ترین زندگی مشترک چند ده میلیون می شود؟

اگر مجرد باشید و این روزها در فکر تشکیل خانواده، احتمالا بیش از همه به عمق فاجعه پی برده اید. در این دوره و زمانه که جوانان از ترس هزینه های زندگی از ازدواج و تشکیل خانواده فراری شده اند، اگر جوانی هم پیدا شود که بخواهد قدم در مسیر تشکیل خانواده بگذارد، فکر می کنید، چگونه باید از پس پرداخت هزینه های ازدواج بربیاید. با در کنار هم قرار دادن هزینه رقم خرید حلقه، سرویس طلا، مراسم عروسی و اجاره خانه احتمالا عددی مقابل دیدگان جوان مجرد نقش می بندد که فکر ازدواج را از ذهنش خارج می کنید. حساب کنید در زمانه ای که رهن یک خانه 40 متری در پایین ترین نقطه شهر، 25 میلیون ودیعه می خواهد و کم خرج ترین عروسی در ساده ترین تالار 15 میلیون می شود و ارزان ترین سرویس طلا 5 میلیون، خب جوانی که حقوقش به سختی به 600 تا 700 تومان می رسد، چگونه می تواند ازدواج کند؟

ازدواج

 حال فکرش را بکنید در این میان مسئولان حتی حاضر نیستند که 5 میلیون از این هزینه های چند ده میلیونی را به عنوان وام ازدواج در اختیار جوانان قرار دهند و در عین حال از سیاست های تشویقی جوان برای ازدواج سخن می گویند.

جهیزیه های 50 میلیونی و وام 5 میلیونی پر کشیده

زمانی تبعات فاجعه بیشتر رخ می نماید که نگاهی هم به هزینه های خرید جهیزیه بیندازیم. پس از تغییرات نرخ دلار در نیمه دوم سال گذشته، قیمت لوازم خانگی با رشدی ناگهانی، 3 برابر نرخ پیشین شد و این روزها کار به جای رسیده که قیمت یخچال فریزر در بازار تهران مرز 12 میلیون را هم درنوریده است.

خب شما حساب کنید یک پدر چطور می تواند از پس پرداخت هزینه های خرید جهیزیه برای دخترهایش برآید؟ مگر یک کارمند چه درآمدی دارد که بخواهد چنین مبالغی را برای خرید جهیزیه دخترهایش بپردازد. حال در این میان وام ازدواج با کاهش 2 میلیونی به 3 میلیون تومان رسیده است. کسی نیست بگوید آخر با 3 میلیون تومان یک دختر جوان می تواند از پس خرید چند قلم از جهیزیه اش بر بیاید و در این میان اگر بخواهد ازدواج کند با این هزینه های تهیه جهیزیه تکلیفش چیست؟

ازدواج هایی که به دلیل مسائل مالی به طلاق می انجامند

اتفاق دیگری که در این میان افتاده این است که زوج هایی که به تازگی وارد زندگی مشترکش شده اند، وقتی با این هزینه های کمرشکن روبرو می شوند، در برخی از موارد تصمیم می گیرند که فرار را بر قرار ترجیح دهد. به همین دلیل هم هست که در سالهای اخیر طلاق در سالهای ابتدایی شروع زندگی مشترک، تا به این اندازه افزایش پیدا کرده است.

 این اتفاق شاید بسیار بدتر از افزایش سن ازدواج باشد چون افزایش طلاق باعث می شود که زوج های باقی مانده از این زندگی های گذشته در جامعه با آسیب های بسیاری روبرو شوند و طلاق برای آنها آغازگر تراژدی تازه ای باشد.

مقرر شد که بانکها صرفا در صورت داشتن منابع لازم در این زمینه نسبت به افزایش سقف فردی وام ازدواج اقدام کنند، به عبارتی افزایش سقف فردی وام قرض الحسنه ازدواج به 5 میلیون تومان عملا تحقق نیافت

با این وضعیت چطور مردم به ازدیاد نسل فکر کنند؟

ماجرای کاهش زاد و ولد مسئله ای است که در ماه های گذشته بسیار مورد بحث کارشناسان قرار گرفته است، تا آنجایی که باعث شده جامعه شناسان از بحران رشد منفی جمعیت در کشور سخن بگویند. اما مسئله ای که بیش از همه باعث شده زوج های جوان از فرزند آوری آن هم بیش از یک فرزند، فراری باشند هزینه های بالای زندگی این روزها است.

خب با این وضعیت حقوق کارمندان و هزینه های زندگی چطور می توان از زوج های جوان انتظار داشت که بیش از دو فرزند را به دنیا بیاورند و در این میان سیاست های تشویقی جمیعت بیش از هر چیز باید به کاهش هزینه های زندگی و افزایش درآمدها بینجامد تا زوج های جوان به سمت زاد و ولد و ازدیاد نسل گرایش پیدا کنند.

کسی به فکر جوانان نیست

در این میان ناگفته پیدا است که اگر کسی قرار باشد برای مشکلاتی که دامنگیر جوانان جامعه ای که 60 درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل داده اند شده، فکری بکند باید پیش از هر چیز فکری به حال ارتباط درآمدها و هزنیه های زندگی بکند که این روزها نفس زندگی را به شماره انداخته است.

بخش اجتماعی تبیان

نوع مطلب :
برچسب ها : وام ازدواج،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 05:16 ق.ظ
Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
editors or if you have to manually code with HTML.

I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get
guidance from someone with experience. Any help would be greatly
appreciated!
دوشنبه 27 شهریور 1396 06:53 ق.ظ
If you desire to obtain much from this article then you have to apply such methods to your won webpage.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 11:57 ب.ظ
Simply wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this
subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS
feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.
جمعه 18 فروردین 1396 05:57 ب.ظ
Howdy! This blog post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this post to
him. Pretty sure he's going to have a very good read.
I appreciate you for sharing!
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:04 ب.ظ
I think this is one of the most vital information for me.
And i am glad reading your article. But should remark on some general
things, The web site style is ideal, the articles is really great :
D. Good job, cheers
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:03 ب.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this site
before but after reading through some of the post I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back often!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :